وبلاگ جولیان کوست | استفاده از پانل تبدیل و هدایت عمودی برای تصحیح پرسپکتیو در لایت روم کلاسیک

وبلاگ جولیان کوست | استفاده از پانل تبدیل و هدایت عمودی برای تصحیح پرسپکتیو در لایت روم کلاسیک

نکات و میانبرهای مورد علاقه من برای استفاده از پنل تبدیل لایت روم کلاسیک برای اصلاح اعوجاج در تصاویر با تغییر پرسپکتیو (تبدیل خطوط عمودی و افقی)، چرخش، جنبه، مقیاس و موقعیت (مقادیر افست X و Y) در اینجا آورده شده است.

اصلاح لنز – برای بهترین نتایج، اصلاح پروفایل لنز را فعال کنید و قبل از اعمال تصحیح صادقانه، انحراف رنگی را حذف کنید. اگر اصلاحات لنز پس از انجام یک تصحیح صادقانه اعمال می شود، روی دکمه “به روز رسانی” در پانل Transform کلیک کنید تا لایت روم بتواند تصویر را دوباره آنالیز کند و یک اصلاح جدید را محاسبه کند.

میانبر حالت صادقانه – استفاده از هر یک از پنج حالت قائم (خودکار / هدایت شده / سطح / عمودی / کامل) احتمالاً نتایج بهتری را هنگام کار بر روی فایل‌های خام ایجاد می‌کند، زیرا از ابرداده‌های قابل اعتمادتر (مانند فاصله کانونی) در داخل فایل استفاده می‌کنند.

  • Control + Tab (Mac و Win) در حالت عمودی حرکت می کند.
  • Shift + T ابزار Guided Upright را انتخاب می کند. برای افزودن 4 راهنمای عمودی به هر تصویر، در سراسر ناحیه تصویر بکشید. Option-Drag (Mac) | Alt-drag (Win) برای دقت بهتر (حرکت آهسته تر) هنگام کشیدن راهنما.
  • “O” نمایان شدن حلقه عمودی هدایت شده را تغییر می دهد.
  • با انتخاب ابزار Guided Upwrite، پوشش شبکه (واقع در نوار ابزار) را روی “همیشه” تنظیم کنید تا شبکه مرجع در تصویر نمایش داده شود. اگر روکش شبکه روی «هرگز» یا «خودکار» تنظیم شده باشد، ضربه زدن روی «H» بین آن‌ها جابه‌جا می‌شود.
  • ابزار “A” از طریق گزینه های همپوشانی (همیشه، خودکار، هرگز) جابجا می شود.

جنبه – اگر ناحیه ای بیش از حد چروکیده یا کشیده شده است، از نوار لغزنده برای کمک به صاف کردن اعوجاج در تصویر استفاده کنید (به نظر من این امر به ویژه زمانی که افراد/حیوانات در عکس هستند مفید است).

افشای مناطق زراعی – هنگام استفاده از حالت عمودی، تصویر حاصل اغلب برش داده می شود تا از نمایش مناطق خالی در اطراف لبه ها جلوگیری شود. برای کمک به حفظ اطلاعات ضروری از تصویر اصلی که در غیر این صورت برش داده می‌شد، از لغزنده‌های Scale، X Offset یا Y Offset برای تبدیل تصویر در بوم استفاده کنید.

محصولات چرخشی و اصلاح دستی چشم انداز – برش چرخشی و اصلاحات پرسپکتیو دستی در پانل Transform (کنترل‌های افقی، عمودی، چرخش، ابعاد، مقیاس، و X/Y Offset) اعمال شده روی تصاویر موجود معمولاً با اصلاحات عمودی تداخل دارند. به همین دلیل، انتخاب یکی از حالت های عمودی، ترتیب برش و تنظیم دستی پرسپکتیو را برای نمایش حداکثر مساحت تصویر باقی مانده پس از تنظیم عمودی، بازنشانی می کند.

  • گزینه-کلیک کنید (Mac) | برای حفظ تنظیمات برش هنگام اعمال حالت عمودی، Alt-کلیک کنید (Win).

همگام سازی تنظیمات تبدیل – برای همگام‌سازی تنظیمات تبدیل در همه عکس‌ها، «حالت صادقانه» را انتخاب کنید تا حالت عمودی برای هر تصویر به طور مستقل محاسبه شود. برای همگام سازی با استفاده از مقادیر دقیق عددی، “Honest Transform” را انتخاب کنید.

  • به عنوان مثال، اگر یک سری عکس غیرمرتبط دارید که در آن هر عکس باید تجزیه و تحلیل شود و پرسپکتیو به صورت جداگانه اصلاح شود، حالت عمودی را انتخاب کنید. توجه: اگر این کاری است که همیشه انجام می دهید، می توانید با انتخاب Develop > New Preset و فعال کردن گزینه “Honest Mode” یک پیش تنظیم ایجاد کنید.
  • اگر از طرف دیگر شما یک سری از مربوط برای تصاویری مانند دنباله‌ای از نوردهی‌های پرانتزی یا مجموعه‌ای از تصاویر تایم لپس، اگر نیاز به اعمال تصحیح عددی دقیق پرسپکتیو برای هر تصویر دارید، «تبدیل‌های صادقانه» را همگام‌سازی کنید (در این سناریو، لایت روم را نمی‌خواهید. کلاسیک برای تجزیه و تحلیل هر تصویر منفرد، زیرا Upright به احتمال زیاد a را برمی گرداند مقدار کمی نتایج متفاوت در هر تصویر در انتخاب.) توجه: می‌توانید با انتخاب Develop > New Preset و انتخاب گزینه «Honest Transforms» یک پیش‌تنظیم ایجاد کنید، اما مطمئن نیستم که این پیش‌تنظیم در هنگام اعمال بر روی تصاویر آینده مفید باشد زیرا مقادیر عددی آن خاموش است.
  • برای همگام سازی مقادیر فعلی لغزنده های تنظیم عمودی، افقی، چرخش، ابعاد، مقیاس، X Offset و Y Offset، “Transform دستی” را انتخاب کنید.

ویدیوی زیر (Lightroom Classic – Guided Upright) شما را از طریق کنترل عمودی هدایت شده در Lightroom Classic راهنمایی می کند.